قلعه رودخان، فومن

فومن

🕒 متن ۳ دقیقه ای
شکی نیست که یکی از زیباترین شهرهای استان گیلان فومن است که در غرب رشت واقع شده است. چیزی که این شهر را چشمگیر می کند قرار گرفتن در دامنه کوه البرز است که توسط چندین جنگل احاطه شده است.

مردم این شهر در مشاغل مختلفی از جمله کار در مزرعه، تولید کلوچه و تهیه اقلام مسی در اشکال و اندازه های خاص که بیشتر در این شهر استفاده می شود، مشغول هستند. موقعیت جغرافیایی فومن از نظر قرار گرفتن در مسیر ماسوله و رشت همواره حائز اهمیت بوده است که بسیاری از بازرگانان و مردم عادی را به دیدن خود آورده است.

امروزه مردم بیشتر برای امتحان کردن کلوچه ها به شهر می آیند که بسیار جالب و خوشمزه است، زیرا در روزگار ایران باستان، به عنوان یکی از شیرینی ها و شیرینی های نوروزی تولید می شده است، اما امروزه ایرانیان در سراسر کشور این کلوچه را تهیه می کنند که به آن کلوچه سنتی می گویند. برای مثال در شیراز، کاشان و یزد ولی تفاوت بارزی که دارد در اندازه آن می باشد که از کلوچه سنتی فومن بزرگ تر هستن و دارچین بجای هل در آن بکار رفته که مورد علاقه مردم محلی است.

یکی دیگر از دلایلی که شما را به این شهر می آورد، قلعه رودخان است که یکی از قلعه های باستانی ایران است که در دوره ساسانی به عنوان پایگاه نظامی ساخته شده است اما دوران طلایی این قلعه به دوره سلجوقیان در قرن دوازدهم میلادی برمی گردد. این قلعه توسط مردم محلی بر روی صخره های سخت ساخته شده است و از مصالح محلی برای پایه و سازه استفاده می کردند، اما در داخل قلعه ساختمان هایی وجود دارد که با آجر ساخته شده اند. چیزی که رسیدن به این قلعه را بسیار خاص می کند، بالا رفتن از ۱۰۰۰ پله و ارتفاع تقریبا ۱۱۰۰ متری است.

پیشنهاد ما به شما این است که یک سفر یک روزه به ماسوله داشته باشید و برای یک شب اقامت به فومن برگردید که امکانات بسیار بیشتری با کیفیت بالاتر دارد. سپس صعود به قلعه در روز بعد بسیار راحت تر خواهد بود. مسیر رفت و برگشت به قلعه هر کدام تقریباً یک ساعت طول می کشد و بازدید از قلعه چند ساعت طول می کشد تا در گوشه و کنار این بنای باستانی بگردید.

سبد خرید